Mi az, amit manapság már nem elektronikusan intézünk? Online beszélgetünk, interneten foglaljuk le a repülőjegyeket és a szállásokat, elektronikusan intézzük banki ügyeinket, számítógép segítségével vesszük meg a bérletünket is. Nem maradhat ki a sorból a vonatjegy sem, amit szintén meg lehet vásárolni interneten keresztül, sőt, azon túl, hogy amennyiben okostelefonról mutatjuk be a jegyünket, környezetkímélők leszünk, még olcsóbban is tudjuk megvásárolni így az utazási jogosultságunkat!
Hogyan tudom elektronikusan megvásárolni a vonatjegyemet?
Amennyiben csupán minimális számítógépes és internetes ismeretekkel is rendelkezünk, akkor semmi problémát nem jelenthet a számunka, ha interneten keresztül szeretnénk megvásárolni a vonatjegyünket. Ennek rendszere ugyanis roppant egyszerű és letisztult, és jóformán el sem lehet rontani.
Mindösszesen annyi a teendőnk, hogy felkeressük a MÁV-START weboldalát, és ott a jegyvásárlás fülre kell kattintanunk. Amennyiben már rendelkezünk MÁV-START-os felhasználófiókkal, csupán be kell jelentkeznünk, és meg is kezdhetjük a vásárlást, azonban amennyiben ezt még nem tettük meg, akkor regisztrálnunk kell.
Ezt követően ki kell választanunk az indulási állomást, valamint az úticélt, és ne felejtsük el azt sem, hogy internetes vásárlás esetében is tudjuk érvényesíteni a minket megillető kedvezményeket, tehát ezt is meg kell jelölnünk. Ezután válasszuk ki az otthoni jegynyomtatás opciót.
Abban az esetben, ha még nem vásároltunk online vonatjegyet, akkor meg kell adnunk a számlázási címünket is (amely természetesen szükségtelen, ha már visszatérő elektronikus vásárlók vagyunk). Ezt követően már csak a nevünket és a születési dátumunkat kell megadnunk, azonban nagyon fontos, hogy mielőtt tovább lépnénk, bizonyosodjunk meg arról, hogy minden adatot helyesen adtunk-e meg, és nem történt véletlen elgépelés sem.
Ezután következik az online fizetés, amely után semmi egyéb teendőnk nincsen, csupán le kell töltenünk a jegyünket PDF formátumban.
Hogyan kell kinéznie az elektronikus vonatjegynek?
A letöltött menetjegy minden esetben PDF formátummal bír, és egy A/4-es oldalt tölt ki. Nagyon fontos, hogy egy kétdimenziós pontkód, a QR-kód tartalmaz minden olyan adatot, amelyek szükségszerűek az utazási jogosultságunk bizonyításához. Ezért kiemelten fontos az, hogy a letöltött jegyet úgy tároljuk, hogy ez a kód sértetlen maradjon, tehát amennyiben kinyomtatjuk a jegyet, lehetőleg ne a kódnál hajtsuk azt össze, valamint, ha a nyomtatóban fogyóban van a patron, győződjünk meg róla, hogy a QR-kódnál nem lett hiányos a nyomtatás, nincsenek rajta foltok.
Hogyan mutathatom fel az elektronikus jegyemet?
A letöltött vonatjegyek bemutatásához két opció közül választhatunk. Egyfelől egyszerűen kinyomtathatjuk a jegyet egy A/4-es fehér papírra, amelyet elrakunk, és amikor az ellenőrzésre kerül a sor, akkor csupán elővesszük, és átadjuk a jegykezelőnek. Ő le fogja olvasni a QR-kódot, valamint el fogja kérni a kedvezményt igazoló iratokat is. A másik lehetőség az, ha elektronikus úton mutatjuk be a jegyünket. Ez azért is praktikusabb, mert így nem kell a nyomtatással időt és papírt pazarolnunk, egyszerűen csak letöltjük a jegyünket, és tároljuk az eszközön. Nem számít az, hogy okostelefonon, tableten vagy laptopon mutatjuk be, annyi a lényeg, hogy az eszköz minimum 160×160 képpont méretben meg tudja jeleníteni a QR-kódot. Ezután a jegykezelő már le tudja ellenőrizni annak valódiságát a leolvasógépével, ezáltal gondtalanul igazolhatjuk jogosultságunkat.
Az elektronikus úton történő vásárlással olcsóbb lesz a jegy?
Igen! Mivel amennyiben mi magunk intézzük el a vásárlás folyamatát, és vagy saját költségünkön nyomtatunk, vagy sehogy, ezért a jegy árából levonásra kerül az ügyintézői díj, valamint a nyomtatási díj is. Ebből kifolyólag minden online vásárolt jegy tíz százalékkal olcsóbb, mint az ügyintézőnél vásárolt jegy. Emellett akadnak olyan 100 kilométernél hosszabb útszakaszok is, ahol a pénztári árhoz képest húsz százalékkal olcsóbb az interneten megvásárolt jegy. Ez azonban nem minden útszakaszra érvényes, és mielőtt anyagilag így számolnánk, győződjünk meg róla, hogy az általunk kiszemelt útra aktuális-e a kedvezmény!
Fontos szabályok az elektronikus vonatjeggyel kapcsolatban
Akad néhány olyan e-vonatjegy sajátosság, amely a hagyományos, automatából vagy pénztárból megvásárolt jegytől eltér. Ilyen például az, hogy az elektronikus vonatjegy mindig névre szóló, ebből kifolyólag nem lehet másra átruházni. Emellett azt is érdemes megjegyezni, hogy az e-vonatjegy esetében is csak a jegyen feltüntetett időpontban használható, és a megkezdett utazás másnap reggel három óráig fejezhető be. A feltüntetett időintervallumon belül tulajdonképpen szabadon mozoghatunk – bármely olyan vonatra felszállhatunk, amely az adott szakaszt fedi le, valamint minden szükséges paramétert megfizettünk.
Természetesen amennyiben az e-vonatjegy helyjegyet, pót- és helyjegyet tartalmaz, a helyjegy, pót- és helyjegy csak az ott feltüntetett vonaton érvényes.