Az e-jegy története

Ki gondolta volna ezelőtt tizenöt évvel, hogy a vonatjegyvásárlásnak nem kell egy olyan hosszadalmas procedúrának lennie, amely hosszas sorbaállásokkal és várakozásokkal jár együtt? Ki gondolta volna, hogy azt kényelmesen, otthon, a kanapén ülve kifizethetjük és kézhez is kaphatjuk? Pedig ma már így van, és egyre több utas élvezi ki az internetes vásárlás előnyeit. De mit is kell tudni az online megvásárolható vonatjegyekről?

Az elektronikus vonatjegy története

A MÁV-START Zrt. pontosan tíz évvel ezelőtt, azaz 2008-ban rukkolt elő azzal az ötlettel, hogy a vonatjegyünket otthonról, az internet segítségével is meg tudjuk vásárolni. Ekkor azonban ez még nem volt egy olyan gördülékeny és egyszerű folyamat, mint manapság, hiszen attól, hogy online megvásárolta valaki a jegyét, még nem volt jogosult otthon kinyomtatni azt, ugyanis technikai és szabályozási okok miatt ezt csak a jegykiadó automaták és az ügyintézők tehették meg.

2011 novembere volt a fordulópont, ekkor ugyanis a vasúttársaság már engedélyezte azt, hogy az otthonról jegyet vásárló utasok egyénileg nyomtathassák ki a vonatjegyeket, és ezt felmutatva igazolhatták utazási jogosultságukat. Ekkor tehát már nem kellett sorbaállni a jegyekért, és hosszasan várakozni, de még mindig időt kellett szánnunk a nyomtatásra, és pénzt kellett költenünk a papírra és a festékkazettára.

Ezután 2013-ban a MÁV Zrt. úgy határozott, hogy bizonyos járatok esetében – nevesebben az InterCity és a gyorsvonatok esetében – ki sem kell nyomtatni a jegyet, elegendő, ha azt a sikeres tranzakció után letöltik PDF formátumba az okostelefonjukra, vagy bármilyen más számítástechnikai eszközükre, és azon keresztül mutatják fel menetjegyüket. Mivel azonban a MÁV felismerte azt, hogy az elektronikus jegytípusra igen nagy az igény az utasok körébe, ezért néhány év múlva, pontosabban 2016 novemberétől ki lett terjesztve ez az opció minden belföldi járatra.

Ettől kezdve lehetséges bármilyen vonatra, bármilyen útszakaszra otthonról megvásárolnunk a jegyünket, elkerülve a fölösleges várakozást; azonban 2017 decemberében megint egy ú fordulóhoz érkezett az e-vonatjegy története.

Mi történt 2017 decemberében?

A vasúttársaság 2017-ben előrukkolt azzal a tervvel, hogy növelni kellene az automaták kihasználtságét, valamint az online felületen történő jegyvásárlást. Való igaz, a MÁV már korábban is próbálta utasait arra biztatni, hogy otthonról nyomtassák ki a vonatjegyüket, ezért 2013 júniusában bevezették a három százalékos üzletpolitikai kedvezményt, tehát az otthon nyomtatott jegyek ára három százalékkal olcsóbb volt, mintha jegypénztárnál vásárolták volna azt meg.

Itt azonban nem álltak meg, s 2017-ben úgy döntöttek, fokozzák az online vásárlás népszerűségét, ennek érdekében pedig megemelték az automatából és az online felületen megvásárolt jegyek után járó kedvezményeket. Ennek fejében a jegyautomatákból vásárolt vonatjegyek a korábbi három százalékos kedvezmény helyett innentől kezdve öt százalékos kedvezménnyel vásárolhatók meg; de az igazán tekintélyes üzletpolitikai kedvezményemelés az online megvásárolt jegyeket illeti, ugyanis a korábbi három százalékot megháromszorozták – innentől kezdve már tíz százalékkal olcsóbb a jegyünk, ha interneten keresztül vásároljuk meg azt. Emellett igencsak kecsetetővé teszi ezt a kedvezményt az is, hogy más kedvezményekkel is össze lehet vonni. Így például egy Budapesten tanuló szegedi diák a négyezer forintos vonatjegyet ötven százalékos diák kedvezménnyel vehetné meg, s így kétezer forintot kellene fizetnie, ám ha online e-jegyet vásárol, akkor további tíz százalék vonódik le az árból, tehát a jegy eredeti árának a negyven százalékát kell csak kifizetnie – jelen példánál maradva 1600 forintot. És hogy az intézkedések eredményesek voltak-e? Kétségkívül, hiszen ettől a naptól kezdve ugrásszerűen megnövekedett az elektronikus jegyeket vásárlók tábora.

Útitervkészítés az interneten? Pofonegyszerű!

Ha már szó esett a 2017-es újításokról, akkor nem sétálhatunk el a MÁV új innovációs fejlesztése mellett sem, ami igen sok szempontból rendkívül hasznosnak és értékesnek bizonyult eddig. A Vonatinfó weboldala eddig sem volt ismeretlen azok számára, akik a hazai vonatok gyakori utasai, azonban a honlap legfőképpen számítógépekkel volt kompatibilis, és az okostelefonról való böngészés meglehetősen kényelmetlennek bizonyult. A vasúttársaság felismerte, hogy a világunk felgyorsult, hogy az emberek folyamatosan úton vannak és sietnek, ezért aztán konstatálta azt is, hogy az emberek a vonatjegy megvásárlását nem feltétlenül otthon szeretik intézni, hanem sokkal praktikusabb nap közben, a metrón ülve, vagy az orvosi rendelőben várakozva, esetleg két óra közötti szünetben letudni. Ezért aztán továbbfejlesztették a Vonatinfót, így 2018 tavaszától már kompatibilis az Android rendszerrel, így okostelefonról bárhol, bármikor kiválaszthatjuk a számunkra megfelelő vonatot, és ha bankkártyát is rendelünk mellé, meg is vásárolhatjuk azt.

A legszemléletesebb fejlesztés azonban nemzetközileg is könnyedén elérhető, ugyanis a Google a MÁV, a MÁV-START és a GYSEV segítségével pontos vasútvonalat tudott felrajzolni a Google Mapsre, ennek köszönhetően eltűntek a nyelvi korlátok a jegyvásárlás és a vonalinformáció területén – bárki könnyedén informálódhat egy mindenki számára jól ismert felületen. A Google Mapset egyébként havonta több, mint egymilliárdan használják, és ebből igen sokan tömegközlekedési információkat szeretnének gyűjteni. Az, hogy Magyarország vasútvonalai is kirajzolódtak a térképen, az azt jelenti, hogy már a turistáknak sem jelenthet problémát az, hogy megtervezzék a magyarországi nyaralásukat, hiszen nem kell a hazai, számukra ismeretlen weboldalak böngészésével eltölteniük az idejüket. A Google Maps segítségével mindenki pontos tájékoztatást kaphat arról, hogy az adott vasútállomásról milyen vonatok indulnak és mikor, valamint egyetlen kattintással már a MÁV-START weboldalára irányít bennünket, ahol meg is tudjuk venni azon nyomban a jegyünket. A Google térképének az útvonaltervezője nem csak a turisták számára hasznos, hiszen amennyiben a kék nyíl ikonra kattintunk, és megadjuk a kiinduló pontot, valamint az érkezési pontot, ezután beállítjuk azt, hogy mikor szeretnénk indulni, vagy mikor szeretnénk megérkezni, akkor a rendszer automatikusan kidobja az összes olyan lehetőséget, amellyel megtehetjük a kívánt útszakaszt, ha a vonatot ábrázoló fülre kattintunk.

De mi is az az elektronikus jegy?

Az elektronikus jegyet online felületen tudjuk megvásárolni, és azért nevezzük elektronikusnak, mert nem kerül kinyomtatásra, azaz valamilyen számítástechnikai eszközön mutatjuk be az ellenőrzés során. Bemutatáskor csupán a tranzakció után letöltött PDF fájlt kell megnyitnunk, amely tartalmaz egy QR-kódot, ezt csippantja le a jegykezelő. Nagyon fontos, hogy eszközünk csak és kizárólag akkor alkalmas a jegy felmutatására, ha a QR-kódot képes legalább 160×160 képpont méretben megjeleníteni. Abban az esetben, ha ez nem lehetséges, akkor a jegykezelő leolvasó eszköze nem tudja bemérni a kódot, nem tudja ellenőrizni jogosultságunkat, azaz olyan, mintha nem is lenne érvényes vonatjegyünk, ez pedig büntetést von maga után. Tudnunk kell azt is, hogy az elektronikus vonatjegyekre más szabályok vonatkoznak, mint a hagyományos vonatjegyekre, bár az minden otthon vásárolt jegyre igaz. Ebben az esteben ugyanis a vásárlás során meg kell adnunk az utas nevét és születési dátumát, ami implikálja azt, hogy a vonatjeggyel csak az azon feltüntetett személy utazhat, és nem ruházhatjuk át senki másra. Elektronikus jegyet vásárolhatunk élőállatnak és biciklinek is, valamint helyjegyet és pótjegyet is tudunk vásárolni, azonban utóbbi kettő esetében – csakúgy, mint a hagyományos jegyeknél – csak és kizárólag a kiválasztott, jegyen feltüntetett vonaton lesz érvényes a jegyünk.