Előnyök

Sietnünk kell, hogy elérjük a vonatot. A tömegközlekedés során a busz dugóba került, mi pedig türelmetlenül várakozunk, hogy elinduljon. Az átszállás során a villamos az orrunk előtt ment el, arra is várnunk kell. Végre sikerül kiérnünk a vonatállomásra, majd dühösen konstatáljuk, hogy a jegykiadó automaták és pénztárak előtt kígyózó sorok gyűltek össze, hiszen most van a csúcsforgalom. Mi is jártunk már így? Hát persze! Feltéve, ha a MÁV rendszeres utasai vagyunk. És hogy mi lehet ennek elkerülésére a megoldás? Megmondjuk azt is.

A jegyvásárlás típusai

A legtöbb ember a vonatjegyvásárlás során rutinszerűen elsétál a jegykiadó pénztárhoz, beáll a sorba, várakozik, majd megkéri az ügyintézőt, hogy hová adjon neki jegyet, és kifizeti azt. Pedig ez a lehető legdrágább jegyvásárlási módszer, ugyanis erre a MÁV rászámolja az ügyintézési díjat, valamint a papír és a nyomtatás díját. Persze ez nem kerül külön feltüntetésre, azonban ha bármely más megoldást választunk a jegyvásárlás terén, máris olcsóbban tudjuk ezt megoldani. De milyen opciók állnak rendelkezésünkre?

Először is ott vannak az automaták. Amennyiben automatából vásárolunk jegyet, nem csak pénzt, de időt is spórolunk, hiszen ezen keresztül sokkal gyorsabban és könnyebben ki tudjuk választani, hogy pontosan milyen jegyre van szükségünk, és mikor szeretnénk azt felhasználni, így a sorban töltött várakozás percei is csökkennek. Arról nem is beszélve, hogy itt már nem számolnak fel személyes ügyintézői díjat, ebből kifolyólag a hagyományos, jegypénzártól vásárolt jegyhez képest ehhez öt százalékkal olcsóbban jutunk hozzá.

A másik megoldás az online jegyvásárlás. Ez tíz százalékkal olcsóbb a péntárnál megvásárolt jegyekhez képest, és ebben az esetben egyszerűen leülünk otthon a számítógépünk elé, felkeressük a MÁV-START weboldalát, és a menetrendkeresőben kiválasztjuk azt a vonatot, amely számunkra a leginkább megfelelő. Ezután elkezdjük a vásárlás folyamatát, megadjuk a szükséges adatokat, s végül kifizetjük a kért összeget. Ezt követve két lehetőségünk van – vagy kinyomtatjuk a jegyünket, vagy pedig valamilyen számítástechnikai eszközről mutatjuk azt be.

Amennyiben a nyomtatás lehetőségét választjuk, nagyon fontos figyelembe vennünk azt, hogy a jegy ellenőrzése a QR-kód bemérésével történik, tehát legyünk nagyon körültekintők és elővigyázatosak, hogy a kód láthatósága ne sérüljön. A/4-es, fehér papírra nyomtassunk, azonban kerüljük a festéktakarékos megoldásokat. Ha kész a nyomtatás, ellenőrizzük, hogy a QR-kódon nem keletkezett-e folt, akkor ugyanis feltétlenül nyomtassunk egy új példányt. Ha össze kell hajtanunk a papírt, próbáljuk ne a kódnál hajtani, nehogy emiatt ne tudja beolvasni a kódot a jegykezelő.

A legtöbben azonban nem is nyomtatnak, ugyanis nem szükségszerű. Elegendő ugyanis a jegyet PDF formátumban letölteni, és azt egy okostelefonon, laptopon vagy tableten tárolni abban az esetben, ha a készülék meg tudja nyitni a QR-kódot 160×160 képpontos felbontásban. A készülékünk állapota a mi felelősségünk, abban az esetben tehát, ha a telefonunk lemerül, amíg a vonatra felszállunk, ezáltal nem tudjuk megnyitni a rajta levő menetjegyet sem, akkor hiába bizonygatjuk a jegykezelőnek, hogy már pedig mi váltottunk jegyet, hiába kérjük, hogy nézze meg a rendszerben; ezt nem tudja majd elfogadni, így jogosulatlan utasoknak számítunk, amely büntetést von maga után.

Miért az e-vonatjegy a legjobb megoldás?

A vonattársaság felismerte azt, hogy a világunk felgyorsult. Az emberek már nem szeretnek a mindennapi dolgaikra sok időt szánni, rutinosan szeretnék elvégezni úgy, hogy a lehető legkevesebb időt vegyék igénybe. Ezért aztán a MÁV-START Zrt. új fejlesztése azt tűzte ki célul, hogy az utasok immáron bárhonnan meg tudják vásárolni az elektronikus vonatjegyüket. Nem számít az, hogy hol vagyunk – utazhatunk akár már a pályaudvar felé; ülhetünk az orvosi rendelőben; intézhetünk ügyeket; lehetünk az egyetem campusán vagy ebédszüneten a munkahelyen – ez mind lényegtelen, ugyanis az új fejlesztésnek köszönhetően bárhonnan elérhető lesz az online jegyvásárlás. Mindössze egy internetes kapcsolatot létesíteni tudó eszköz – mondjuk okostelefon – kell hozzá, és máris böngészhetjük azt, hogy melyik vonattal tudunk utazni.

Nem csak, hogy a menetjegyeket tudjuk megvásárolni az e-Ticket rendszerén, de még az InterCity szerelvényekre is le tudjuk foglalni a számunkra leginkább megfelelő üléseket. Emellett természetesen érvényesíteni tudjuk a minket megillető kedvezményeket abban az esetben, ha az utazás során fel tudjuk mutatni az azokat igazoló dokumentumokat.

Ehhez a folyamathoz a Vonatinfó felülete szolgál megoldást, amely eddig is hasznos volt, azonban nem volt mobilos nézete, így aki okostelefonjáról szerette volna intézni a jegyvásárlást, annak nehezebb dolga volt. A fejlesztés után, 2018 tavaszától azonban a weboldal okostelefonokkal is kompatibilis, ebből kifolyólag könnyedén megnyithatjuk azt telefonunkról vagy tabletünkről, s már intézhetjük is a vonatjegy kiválasztását és megvásárlását. Fontos azt tudni, hogy amennyiben még nem regisztráltunk a rendszerre, akkor nem tudunk jegyet sem vásárolnunk, így tehát a tranzakció megkezdése előtt mindenképpen készítenünk kell egy felhasználófiókot. Amennyiben azonban már az e-Ticket rendszeréhez is tartozott egy regisztrációnk, akkor annak megismétlése teljes mértékben felesleges lenne; nem kell új e-mail címet és jelszót megadnunk, csupán használjuk a korábbi adatainkat, hiszen azokat az új rendszer felismeri.